Jak przygotować projekt
- Strona Główna
- >
- Jak przygotować projekt
Cieszymy, że chcesz mieć wkład w stworzenie swojego neonu/reklamy. Dobry projekt to zawsze co najmniej połowa sukcesu i to nie tylko w tej dziedzinie. Jeżeli masz trochę zdolności plastycznych i znasz podstawy pracy w programach graficznych na pewno sobie poradzisz.
Takie wyglądają najładniej i są przy okazji najtańsze. Pamiętaj, że neony wyceniane są według długości rurki neonowej tworzącej dany kształt i jej stopnia wygięcia (czym dłuższy i bardziej skomplikowany kształt tym wyższa cena – całkowita wielkość neonu jest sprawą drugorzędną).
Takie czcionki najlepiej daje się odwzorować rurką neonową. Czcionki szeryfowe wykonane w neonie wyglądają mało atrakcyjnie, a czcionki o zmiennej szerokości linii często w ogóle nie dają się odwzorować pojedynczą rurką (rurka ma zawsze określoną średnicę i nie może się dowolnie zwężać i rozszerzać).
Stosuj jedną barwę, a jeżeli potrzebujesz kilku kolorów łącz nie więcej niż dwie/trzy barwy w kolorystyce wzajemnie do siebie pasującej (teoria koła barw).
Z takiej średnicy możemy uzyskać minimalny znak/literę o wysokości ok. 5 cm i to przy zastosowaniu prostej czcionki typu Arial).
Zakres średni rurek to 8,10,12,15,18 mm. Zastosowanie różnych średnic podnosi zwykle cenę neonu (wymaga zastosowania różnych typów transformatorów) i zwiększa pobór prądu.
Grubość rurek dobieramy zwykle na etapie produkcji kierując się zasadą, aby wykonywać dany projekt z najgrubszej możliwej technicznie do wykonania średnicy. Produkowanie dużych neonów z rurek o małych średnicach jest nieekonomiczne (wymagają one większej ilości transformatorów i tym samym zużywają więcej prądu).
W określonych przypadkach jest to możliwe – patrz odsadki, ale standardowo minimalna odległość między elementami nie powinna być mniejsza niż średnica rurki z jakiej wykonywany ma być dany neon.
Rysuj od razu rurki neonowe o odpowiedniej grubości (zakres średnic rurek to 8,10,12,15,18 mm). Dzięki temu nie będzie później problemów z nachodzącymi na siebie rurkami oraz zachowaniem faktycznych proporcji całego projektu.
Najpopularniejsze z nich to CorelDRAW (rozszerzenie pliku CDR) lub Adobe Ilustrator (rozszerzenie pliku AI). Pliki takie można dowolnie zmieniać oraz skalować bez straty jakości. Jeżeli nie dysponujesz takimi programami to skorzystaj z dowolnego programu jaki znasz.
- Pamiętaj, aby na końcu czcionki przekształcić na krzywe. W CorelDRAW wciśnij CTRL+A (zaznacz wszystkie obiekty), a później skrót CTRL+Q.
- Jeżeli rysujesz liniami/konturami nie przekształcaj ich w obiekty tylko nadawaj im żądaną grubość we właściwościach konturu (dzięki czemu można łatwo zmieniać grubość finalnej rurki neonowej).
- Staraj się wykonać zdjęcia dokładnie na wprost (tak aby nie było zniekształceń perspektywy).
- Jeśli fotografujesz smartfonem to nie wykonuj zdjęć w trybie panoramy lub używając obiektywu szerokokątnego (zdjęcia tego typu posiadają duże zniekształcenia).
- Staraj się wykonać zdjęcia z kilku odległości (zbliżenie i szerszy plan).
- Zmierz jakiś duży przedmiot, który znajduje się na zdjęciach np.: drzwi czy okno (dzięki temu będzie znana skala, a wizualizacja będzie miała odpowiednie proporcje).
- Nie przysadzaj z jakością i wielkością plików zdjęć (jakość smartfona w zupełności wystarczy).