Kim jesteśmy

KAPILAR-REKLAMA jest częścią grupy KAPILAR działającej na rynku wyrobów z rurek szklanych od 1981 roku. Założycielem firmy matki (PPHU KAPILAR) wchodzącej w skład konsorcjum trzech przedsiębiorstw jest Lechosław Frankowski, który jako młody czeladnik rozpoczął naukę zawodu formierza szkła w jednym z łódzkich zakładów rzemieślniczych zajmującej się produkcją pierwszych w tym mieście neonów. Później kontynuował on swoją karierę neoniarza w państwowym przedsiębiorstwie produkcji reklam WUTECH, która obsługiwała w czasach PRLu kilka województw w centralnej Polsce. Zdobycie tytułu mistrza rzemieślnika oraz wszechstronność w umiejętnościach obróbki rur i prętów szklanych spowodowała, że mała jednoosobowa firma szybko się rozwinęła i po kilku latach wybudowała własną siedzibę. Zatrudniła zespół kilkudziesięciu pracowników oraz wytwarza gamę produktów z różnych branż tj. termometry, szkło laboratoryjne, szkło techniczne, szkło dekoracyjne oraz neony.

Od roku 1997 kierowaniem działem neonów (będącym początkowo częścią firmy PPHU KAPILAR) zaczyna zajmować się syn Lechosława, Łukasz Frankowski. W tym czasie polski rynek reklamy świetlej (po czasach stagnacji PRLu gdzie produkowano w większości reklamy dużych państwowych zakładów) mocno się rozwija. Neony używane są głównie do podświetlania popularnych w tym czasie liter przestrzennych. Firma kupuje swoją pierwszą pompę do neonów, a do Polski napływa coraz więcej wysokiej jakości materiałów do produkcji neonów z Włoch (TECHNOLUX, GLOSTERTUBE, FART), Niemiec (NEON PRODUCT, HANSEN) i USA (EGL). Firma PPHU KAPILAR w szybkim czasie osiąga wysoką pozycję rynkową produkując rury neonowe głównie dla firm reklamowych z całej Polski, które nie posiadają wyspecjalizowanych w obróbce szkła działów. To co wyróżnia firmę na rynku to prowadzona od samego początku działalności unikalna dokumentacja i znakowanie systemów neonowych dzięki czemu montażyści w sprawny sposób mogą instalować nawet największe neony składające się z setek rurek, a odtworzenie uszkodzonych elementów jest proste i szybkie.

Wysokie umiejętności formierzy rurek neonowych (w większości będących uczniami mistrza Lechosława Frankowskiego) pozwalają na tworzenie zaawansowanych projektów neonów nie tylko z zakresu reklamy, ale również designu czy sztuki. W firmie KAPILAR powstają pierwsze w Polsce neony trójwymiarowe oraz rekonstrukcje starych neonów z czasu PRL-u, które za sprawą warszawskiego Muzeum Neonów powołanego przez Ilonę Karwińską odzyskują swój dawny blask. Inwestujemy w maszyny takie jak półautomatyczna pompa kanadyjskiej firmy MODULART i zapasowe stanowisko pompowe firmy EGL, zaczynamy stosować do wypełniania neonów inne niż standardowe gazy tj. Krypton czy Hel i pracować na szkle borokrzemowym dającym możliwość tworzenia instalacji neonowych o dużym stopniu zaawansowania technicznego.

Równocześnie do rozwoju specjalistycznej produkcji szklanych neonów przedsiębiorstwo zajmuje się tworzeniem komplementarnych części reklam.  Samodzielnie tworzymy podkłady oraz litery, własna spawalnia umożliwia budowanie konstrukcji ze stali i aluminium. Firma dywersyfikuje swoje usługi z branży reklamowej i inwestuje w maszyny oraz umiejętności z zakresu nowoczesnych technik wykorzystujących LED tj. litery przestrzenne czy ledneony. Nowoczesny park maszyn z ploterem frezującym CNC, ploterem laserowym, automatyczną giętarką do boków liter przestrzennych daje możliwość kreacji dowolnych pomysłów z zakresu nie tylko reklamy.

Od początku istnienia nastawiamy się na obsługę klientów nie tylko instytucjonalnych, ale również na usługach dla osób prywatnych. Tworzymy zarówno wielkie neony reklamowe jak i neony domowe będące ozdobą designerskich salonów. Wspieramy artystów w realizacji ich szklanych świetnych wizji i realizujemy pomysły lokalnych społeczności na rekonstrukcję starych, kultowych neonów, które dzięki ponadczasowemu charakterowi wzornictwa oraz solidności stosowanych niegdyś materiałów nadal mogą cieszyć oczy.