FAQ

WYCENA

Oczywiście, że nie. 🙂 Darmowy projekt możemy przygotować dla Ciebie sami, ale dobrze abyśmy znali jak najwięcej szczegółów, które są dla Ciebie istotne tj. napis/logo, rodzaj czcionki (prosta, pisana, z szeryfami, itp.), kolorystyka, podkład, wielkość, itp. Jeżeli masz zdjęcia miejsca gdzie neon/reklama ma zawisnąć, prześlij je również do nas (przygotujemy wizualizację jak finalnie będzie się to wszystko komponowało). Do przesłania wszystkich tych danych dobrze jest skorzystać z formularza wyceny, dzięki temu szybko i sprawnie otrzymasz to czego oczekujesz. Koniecznie podaj też numer telefonu do siebie, w razie pytań szybciej się z Tobą skontaktujemy.

Praktycznie z każdej (jeżeli literki nie będą tylko zbyt małe aby je wygiąć – najmniejszy znak który się da wykonać to ok. 5 cm wysokości), ale czym bardziej skomplikowana czcionka tym zwykle wyższa cena neonu. Neony najlepiej wyglądają gdy wykonane są prostymi czcionkami np.: Arial lub pisanymi, a najgorzej czcionkami szeryfowymi tj. Times New Roman. Pamiętaj również, że rurki neonowe mają stałą grubość dlatego czcionki, które mają zmienną szerokość linii (zwężają się i rozszerzają) będą zupełnie inaczej wyglądały jako neon. Jeżeli chcesz wybrać nietypowy font możesz skorzystać ze strony https://www.fontspace.com gdzie online sprawdzisz jak będzie prezentował się Twój przyszły neon.

Najlepiej w formacie wektorowym (CorelDRAW lub Adobe Ilustrator), ale nie pogardzimy nawet JPG czy GIFem. 😉

Wyceny staramy się robić jak najszybciej, ale czasami tworzy się mała kolejka. Zazwyczaj zajmuje nam to 1-2 dni robocze.

ZAMÓWIENIE

Po zaakceptowaniu wyceny i otrzymaniu niezbędnych danych, przygotowujemy i przesyłamy mailem umowę gdzie wymienione są wszystkie niezbędne szczegóły zamówienia oraz dołączona jest akceptacja graficzna. Po odesłaniu przez Ciebie podpisanych skanów/zdjęć podpisanych dokumentów oraz wpłaceniu zadatku, rozpoczynamy realizację zamówienia.

Wszystko zależy od tego jak duży i skomplikowany jest neon/reklama i jak duże jest obłożenie produkcyjne. Zazwyczaj większość zamówień realizowana jest w przeciągu 10-15 dni roboczych.

Oczywiście. 🙂 Siedziba firmy KAPILAR-REKLAMA mieści się pod Łodzią, w samym centrum Polski. Mamy więc wszędzie tak samo blisko. Nasze samochody rozwożą różne towary po terenie całego kraju, dzięki czemu nie ma problemu z uszkodzeniami przez firmy spedycyjne. Jeżeli transport brygady montażowej bezpośrednio z siedziby firmy jest zbyt drogi, to korzystamy z usług zaprzyjaźnionych i sprawdzonych ekip z całego kraju.

DOSTAWA

Najczęściej staramy się dostarczać je własnym samochodami (dysponujemy flotą, którą cały czas jeździ po Polsce) lub prosimy o odbiór własny z naszej siedziby w Antoniewie pod Łodzią. W nagłych przypadkach korzystamy z przesyłek konduktorskich lub wysyłek autobusami PKS. Spedycji staramy się unikać, że względu na duże szanse że delikatna przesyłka (rurki neonowe) zostanie uszkodzona.

Rurki neonowe pakowane są w specjalne pudełka kartonowe. Każda rurka jest osobno zabezpieczana, aby nie potłukła się o inne rurki w opakowaniu. Pomimo zabezpieczenia, trzeba się z nimi obchodzić maksymalnie ostrożnie.

MONTAŻ

MONTAŻ

W większości przypadków małych i średnich neonów montaż nie jest skomplikowany, ale dość pracochłonny (praca ze szklanymi rurkami wymaga delikatności i braku pośpiechu).  Niewielkie neony umieszczone na podkładach tj. dibond czy plexi czy metalowej ramowej zazwyczaj mają już zamontowane i podłączone rurki neonowe, a montaż ich ogranicza się do zawieszenia całego neonu na ścianie(przykręcenie kilku kołków jak w przypadku obrazu czy lampki) i podłączeniu transformatora/zasilacza do napięcia 230V. Do neonów montowanych bezpośrednio na ścianie (bez żadnego podkładu) dostarczamy szablon 1:1, który ułatwia pozycjonowanie poszczególnych systemów neonowych oraz rozprowadzenie kabli. Do każdego neonu dołączamy instrukcje i schematy montażowe. Jedynie w montażu dużych neonów zewnętrznych wymagany jest udział specjalistów tj. monterzy, elektrycy czy alpiniści. 

Każda wyprodukowana w KAPILAR-REKLAMA rurka neonowa od początku istnienia firmy jest ewidencjonowania. Posiada swój unikatowy numer systemu w postaci S01 A999 (gdzie S01-S99 to numer jednego systemu w ramach danego neonu, a A999 to numer całego neonu/realizacji). Rurki posiadają również dodatkowy numer wg schematu #AAA 00001, który zawiera zakodowaną datę produkcji oraz numer seryjny. Numery te są nadrukowane na specjalnych naklejkach (odpornych na warunki atmosferyczne i wysoką temperaturę), które przyklejamy na jednej z elektrod danego systemu neonowego. Dzięki tej numeracji łatwo przeprowadza się montaż dużych neonów (składających się z wielu systemów w podobnych kształtach) oraz pomaga to w serwisie istniejących neonów, nawet wieloletnich (wystarczy podać numer, a my wyprodukujemy rurkę w danym kształcie/kolorze/średnicy). Ten sposób oznaczania rurek jest unikatowy na całym rynku neonów (nie tylko w Polsce).

Rurki neonowe można zamontować na każdym podkładzie, który da możliwość zamocowania uchwytów (płaska powierzchnia). Najczęściej wykorzystywany jest kompozyt typu dibond (cienka warstwa aluminium/tworzywo/cienka warstwa aluminium) o grubości 3 mm. Występuje on w kilku kolorach (w przypadku braku odpowiedniej barwy, istnieje możliwość wyklejenia go folią reklamową lub wydrukiem solventowym) i charakteryzuje się sztywnością, odpornością na warunki atmosferyczne oraz łatwością obróbki. Często wykorzystuje się również plexi (bezbarwną lub kolorową), blachę aluminową lub stalową (możliwość patynowania) oraz spawane, metalowe ramy malowane proszkowo. Ciekawym materiałem, którego nieregularną fakturę podkreśla neonowe światło, jest podkład drewniany np.: stare deski (z uwagi na łatwopalność należy pamiętać o zastosowaniu specjalnych zabezpieczeń transformatorów, które zmniejszą ryzyko ewentualnego pożaru).

Jak najbardziej. Do każdego w ten sposób montowanego neonu dołączamy szablon 1:1, który ułatwia pozycjonowanie rurek i wszelkie połączenia. Szczególnie interesująco neony prezentują się na nieregularnych ścianach ceglanych lub obdrapanych murach, których faktura podkreślona zostaje przez emitowane światło. Przy tego typu montażu pamiętać należy jednak, że do każdego systemu neonowego konieczne jest przykręcenie do ściany minimum 3 uchwytów w ściśle określonych miejscach (w przypadku większych neonów może oznaczać wykonanie kilkudziesięciu otworów), co zwłaszcza na ścianach ceglanych bywa problematyczne (trafianie w fugi). Inną kwestią jest widoczność dość grubych przewodów łączących poszczególne systemy neonowe i transformator.

Przewody wysokiego napięcia wykorzystywane do połączeń między systemami neonowymi oraz doprowadzające napięcie do transformatorów/zasilaczy w.n. mają zazwyczaj grubość ok. 6 mm i występują w trzech kolorach: przezroczysto-białym, białym oraz czarnym. Wymuszony przez szeregowe połączenie sposób prowadzenia przewodów, ich znaczna grubość oraz ograniczona kolorystyka (brak możliwości malowania) powoduje, że ich montaż bezpośrednio na ścianie nie jest zazwyczaj uważany za estetyczny (panująca obecnie moda na industrialne wykończenia wnętrz zmienia to podejście). Dlatego też, jeżeli w neonie nie jest planowany podkład montażowy (pod którym ukrywane są przewody w.n.) kable można ukryć w ścianie na etapie budowy lub remontu. Wymaga to wykonania w ścianie bruzd, ułożenia przewodów ściśle wg dostarczonego szablonu (najlepiej w peszlach instalacyjnych) i zatynkowanie. Możliwe jest również (jeżeli ściana po drugiej stronie miejsca montażowego na to pozwala) wykonanie przebić i prowadzenia przewodów np: w pomieszczeniu technicznym.

Wszystko zależy w na jakim budynku (własność) lub w jakiej części miasta neon ma zostać zamontowany. Do montażu na budynku wymagana jest zawsze zgoda jego właściciela, a w przypadku montażu w wydzielonej części miasta (centrum o charakterze starówki) zgoda odpowiedniego urzędu. Zazwyczaj neony  są  bez problemu zatwierdzone przez plastyków/architektów miasta ze względu na stonowane światło oraz tradycyjny styl, dobrze wpisujący się każdą architekturę. W przypadku dużych neonów dachowych wymagany jest projekt budowlany oraz elektryczny oraz ich zatwierdzenie przez przed określone organy administracyjne.  

SERWIS

Najczęściej w neonie uszkodzeniu ulega jedna lub kilka rurek neonowych. Neony zewnętrzne czasami zostają uszkodzone w wyniku silnej burzy z gradobiciem lub wandalizmu. Rurki też się zużywają (w zależności od koloru, zwykle po 3-10 latach, ale zdarzają się neonu świecące kilkadziesiąt lat), zaczynają świecić coraz słabszym światłem, aż w końcu zupełnie przestają świecić. Uszkodzenia transformatorów zdarzają się znacznie rzadziej (zwykle transformator działa minimum 10 lat). Zasilacze elektroniczne działają znacznie krócej, zwykle 1-3 lata.

Rurki neonowe połączone są szeregowo. W połączeniu takim, uszkodzenie jednego odbiornika (systemu neonowego) powoduje przerwanie układu i tym samym brak działania pozostałych odbiorników (systemów neonowych). Zazwyczaj rurki nie uszkadzają się całkowicie (przepływa przez nie jeszcze jakiej napięcie) i tak uszkodzone neony wyglądają w następujący sposób: uszkodzony system zupełnie nie świeci, a systemy po jego prawej i lewej stronie lekko się żarzą (czym bliżej uszkodzonej rurki tym słabiej, czym bliżej transformatora/zasilacza tym jaśniej). Dzięki takiemu zachowaniu uszkodzonej instalacji łatwo zdiagnozować, który system neonowy jest wadliwy. 

To normalne zachowanie rurek neonowych napełnionych mieszanką Argon/Neon (kolory świecenia takie jak: biały, żółty, pomarańczowy, różowy, niebieski, turkusowy, fioletowy, zielony), które zaczyna występować około +70C i wynika z charakterystyki chemicznej gazu Argon. Czym temperatura jest niższa od +70C tym całe rurki zaczynają świecić słabszym światłem (w innym odcieniu), a czym bliższa tej wartości granicznej tym bardziej widoczne są jedynie słabej świecące (w innym odcieniu) końcówki rurek neonowych. Kiedy temperatura wróci do poziomu wyższego niż +70C (i będzie się utrzymywała co najmniej przez kilka dni przez całą dobę) rurki wrócą do normalnego, równomiernego świecenia. Tego typu zachowanie neonów występuje losowo i nie podlega roszczeniom gwarancyjnym.

Jeżeli widzisz, że Twój neon zachowuje się nietypowo np.: jedna z rurek zaczyna świecić w innym kolorze niż inne, jedna z rurek świeci znacznie słabiej niż pozostałe, cały neon zaczyna migać, jeden z systemów neonowych się stłukł itp. powinieneś go jak najszybciej odłączyć i wezwać serwis. To urządzenie elektryczne i w skrajnych przypadkach jego uszkodzenie może doprowadzić do porażenia lub do pożaru.

W rurach neonowych znajduje się szereg substancji, które nie są obojętne dla środowiska np.: pary rtęci, związki fosforu, itp. Końcówki stłuczonej rurki powinno się zabezpieczyć np.: taśmą klejącą, aby nie wypadły z niej żadne drobiny luminoforu czy kuleczki rtęci. Tak zabezpieczoną rurkę (lub też cały neon, który nie jest Ci już potrzebny) należy oddać do punktu gdzie przyjmowane są zużyte świetlówki np.: w marketach budowlanych.

Oczywiście, że tak. Wystarczy uszkodzoną rurkę odrysować na jakimś grubszym papierze (ale nie tekturze), w ten sposób aby był on w lustrzanym odbiciu (system powinien leżeć płasko, a elektrody i odsadki powinny być skierowane do góry). Oprócz tego należy zrobić zdjęcie uszkodzonego systemu (na wszelki wypadek, jeżeli w przesyłce wszystko się stłucze, a rysunek nie będzie zawierał jakiegoś istotnego dla nas szczegółu). Taki rysunek wraz z uszkodzonym systemem (jeżeli rurka jest potłuczona pamiętaj o zabezpieczeniu jej końców taśmą klejącą!) należy dobrze spakować  (dużo wypełniacza) i wysłać do nas kurierem lub dostarczyć osobiście. Dobrze do przesyłki dołączyć jeden sprawny system z tego neonu (najlepiej jak najmniejszy, aby ryzyko uszkodzenia w transporcie było jak najmniejsze), abyśmy mogli jak najdokładniej dobrać kolor świecenia.

O kilku lat obserwujemy, że niektóre neony znajdujące się blisko wody, w okresie letnim są obsiadane przez gatunek niewielkich muszek, które gromadzą się najczęściej przy elektrodach (prawdopodobnie wabi je światło lub temperatura, która w tym miejscu rurki jest największa). Ponieważ owady giną od wysokiego napięcia (a cały czas pojawiają się nowe) przy elektrodach tworzy się z czasem kokon, który w skrajnych przypadkach zapala się i uszkadza rurki neonowe. Awarie tego typu nie podlegają gwarancji. Rozwiązaniem problemu jest okresowe czyszczenie miejsc zalegania owadów delikatną szczotką lub zakrycie neonów osłonami z przezroczystej plexi/poliwęglanu (jeżeli jest taka techniczna możliwość).